E.J. Mays Scholarship

    Eugene J Mays was born and raised in Fairmount West Virginia. There he started his career as a coal miner and helped to unionize his co-workers into the United Mine Workers under John l. Lewis.
    After Gene's discharge from the Army in 1947, he moved to Buffalo where he was employed at the Western Electric Company. There he became a member of the Communications Workers of America and rose to the Presidency of Local 1162, which represented the Western Electric employees.
     In 1951 Mr. Mays became a CWA international Representative and in 1963 was elected to Director of the Union's Upstate New York area. Six years later he was promoted to Assistant Vice President of CWA District 1 and moved to District Headquarters in New York City.
     While in Buffalo, Gene was an activist in the Black community and prominent in organizations for improved racial relations.
     He was a Buffalo AFL-CIO Council Board Member, a Director of Blue Cross and Blue Shield of WNY, a Director of Community Action Organization of Buffalo and the Black Business Development Corp. He also was a member of the Mayor's Council on youth Opportunity and the Board of Managers, Michigan Ave. Branch YMCA.
    His untimely death left many black people with one less effective leader and the CWA with a void that has been difficult to fill. But we remember Gene for what he left behind. His ways taught all of us the real meaning of love, dedication, devotion, understanding, compassion and equality.
    He has helped all of us. For those reasons we feel it is appropriate to establish a scholarship fund in his name.

2021 E.J. Mays Scholarship Application (printable)

2021 E.J. Mays Scholarship Application (fillable)

Scholarship Winners 2021
Scholarship Winner            Sponsoring Member              Local

Lindsey Mayer                      Dennis Mayer                        1133
Michael Padowski                Rhonda Kaiser                       1168
Jessica Jonczyk                    Joanna Jonczyk                    1122
Alix Novack                           Alisa Novack                         1122
Casey Swain                         Amanda Beard                     1168
Alica Morrison                      Nancy Morrison                    1168
Amanda Ernst                       Carl Ernst                             1122
Kenya Sanders                      Cynethia Sanders                1168
Zachory DeCarolis                Robert Millich                       1115
Alaina Lanthier                      Kimberly Lanthier                1168

Scholarship Winners 2020
Scholarship Winner              Sponsoring Member              Local
Lauren Vickers                      Nicole Vickers                        1168
Sarah Struble                       Laura Struble                         14148
Jacob Wiegand                     Sherry Crosier                        1122
Kenya Sanders                      Cynthia Sanders                    1168
Joel Hocking                          David Hocking                       1122
Bridget Helak                        Karen Mahoney                     1168
Anthony Sullivan                   Laura Clark                            1168
Aliyah Sanders                      Andrea Daniel-Sanders         1168
Abigal Ochs                           Mary Beth Ochs                     1168
Drew Werner                         James Werner                        1115

Scholarship Winners 2019

Scholarship Winner            Sponsoring Member             Local

Kelsey Wood                        Jean Wood                              1133
Alexander Silfies                 Timberle Swaydin                   1133
Devon Crowley                    Judith Huntington-Crowley    1168
Mikayla Howard                   Karen Howard                         1168
Victoria Zak                          Mary Xak                                1122
Allison Bennett                    Cheryl Bennett                       1122
Matthew Kongesor              Carla Kongesor                      1133
Gena Long                            Gena Long                             1133
Tyler Ostolski                       Rene Mortin                           1168
Cale Silvestry                       Michelle Silvestri                   1168

Scholarship Winners 2018
Scholarship Winner           Sponsoring Member              Local
Sarah Wilcox                       Shirley Wilcox                        1168
Paige Meidenbauer             Lynne Meidenbauer               1168
Jessica Cmor                       Dawn Cmor                            1168
Allison Schmitz                   Eric Schmitz                         1122
Amber Enright                    William Enright                       1122
Devon Crowley                   Judith Huntington-Crowley    1168
Marcie Shreve                     Carrie Shreve                         1168

Scholarship Winners 2017
Scholarship Winner           Sponsoring Member              Local
Lindsay Powers                  Debra Powers                       1168
Stephan Parker                  Stephanie Davis                   1168
Alexandra Haefele              Charles Haefele                   1122
Cydney Temple                   Kevin Fix                              1133
Nicole Sobus                      Sharon Sobus                     1168
Gabriella Rosati                  Julie Hanley                        1168
Rachael Struble                  Laura Struble                     14148
Liam St. Pierre                    Rose St. Pierre                    1168

Scholarship Winners 2016

Scholarship Winner        Sponsoring Member      Local
Joseph Hardy                     Christine Auria            1168
Elaina Marino                     Annmarie Marino        1168
Rebecca Spinaris               Self                              1133
Matthew West                    Robert West                1122
Kevin Kohut                       Joseph Kohut              1122
Kayla Ballard                      Annette Ford              1168
Ashley Arsenault                Laurie Arsenault         1168
Stephanie Densmore          David Densmore         1115

Scholarship Winners 2015
Scholarship Winner       Sponsoring Member      Local
Chelsea Schelter             Terri Schelter                 1168
Brittany Klimtzak            Raymond Klimtzak         1122
Brandon Hardy               Christine Auria               1168
Megan Starner                Doris Starner                 1168
Stacy Dicenso                 Daniel Dicenso               1168
Brandon Woodard           Aloma Davis                  1168
Jordan Quattrini             Carlene Deacy                1168
Alexis Watters                Denise Watters               1168

Scholarship Winners 2014

Vincent Terragnoli.................Local 1168

Sarah Shepler.......................Local 1122

Jillian Janczyk........................Local 1168

Justin Fudala.........................Local 1168

LeShate Rosenthal...............Local 1168

Hannah Twardowski.............Local 1133

Joseph Tronolone.................Local 1133

Christian Boettcher...............Local 1168 

Scholarship Winners 2013

Cassandra Perry..................Local 1168

Kailey Ziemianski..................Local 1133

Brittany Broasch...................Local 14177

Rachel Pawlak......................Local 1168 

Ashley Smith.........................Local 1122 

Maria Ta................................Local 14177 

Maria Grey.............................Local 1122 

Michael Helak........................Local 1168

Scholarship Winners 2012

Joshua Andrusko...................Local 1168

Randy Bloom Jr.....................Local 1122

Colleen Czerwiec...................Local 1168

Brian Durham.......................Local 1133

Meghan Dolina......................Local 1133

Aaron Mycek.........................Local 1133

Jordan Quattrini....................Local 1168

Rebecca Twardowski..............Local 1133